• Try not to become a man of success, but rather try to become a man of value.
      • Love all, trust a few, do wrong to none.
      • William Shakespear
      • The only person who is educated is the one who has learned how to learn and change.
      • História školy

• História školstva v Rudňanoch siaha až do prvej polovice 19.storočia, do roku 1825, ale rozvoj školstva nastal až o niečo neskôr.

Prelomovým rokom sa stal rok 1934, kedy bola daná do prevádzky 6-triedna rímsko-katolícka ľudová škola.

Písal sa 8. september 1934. Koterbachy slávili svoj veľký sviatok. Práve v tento deň bola posvätená biskupom  Vojtášakom , na túto dobu, veľkolepá poschodová budova novej školy. Koterbachy vzali na seba sviatočný ráz. Bola radosť sa dívať na uradostené tváre rodičov, na tváre ubiedených baníkov, ktorí v pote tváre museli ťažko pracovať v útrobách   zeme a starať sa o výživu svojich detí. Pri pohľade na novú školu tušili, že prídu i lepšie časy, keď ich synovia už nebudú musieť  tak ťažko pracovať ako oni.

Na slávnostnom otvorení tejto školy sa zúčastnili aj ďalší významní predstavitelia – miestny duchovný vdp. Ján Slodička, vdp. Karol Uhlárik, cirkevný školský dozorca J. Tomanóczy, štátny školský inšpektor Jozef Pruša, starosta obce Michal Krajňák, správca školy František Matta a iní.

Vo svojich príhovoroch všetci ďakovali Banskej spoločnosti vítkovickej za príspevok 400.000 Kč, Krajine Slovenskej za 110.000 Kč a občanom za obetavú prácu. Krásna škola bola dielom staviteľa Šašinku z Popradu a právom sa považovala, na túto dobu, za najkrajšiu na Hornom Spiši.

Ďalším prelomovým rokom v oblasti školstva bol rok 1949, kedy v Rudňanoch bola zriadená Osemročná stredná škola. Povereníctvo školstva, vied a umení vzalo na vedomie, že škola bola umiestnená v budove miestnej národnej školy.

Na novozriadenú školu boli krajským národným výborom a referátom školstva ustanovené tieto učiteľské sily: Vojtech Hozza ako riaditeľ, Alžbeta Hozzová, Andrej Šima, Eva Kocíková, Alžbeta Heinschildová, Vladimír Dvořák a E. Barlogová ako učitelia.

O sedem rokov neskôr sa Rudňany opäť obliekli do slávnostného rúcha. Presne 2. septembra 1956  o 14.hodine popoludní predseda ONV v Spišskej Novej Vsi, súdruh Minka, rozstrihol slávnostnú stuhu na bránach novej školy.

Stavbu novej školy prevádzkovali Pozemné stavby n.p. Poprad. Vedúcim stavby bol Ján Žofka a projektantom inžinier Gréč, Stavoprojekt Košice. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili aj významní hostia: krajský školský inšpektor Brocko, tajomník OV KSČ Šeďo, vedúci odboru školstva a kultúry v Spišskej Novej Vsi pán Mikluš.

V slávnostnom prejave, ktorý predniesol predseda ONV v Spišskej Novej Vsi súdruh Minka, okrem iného povedal: „Túžbou všetkých nás – učiteľov i rodičov je, aby tento nový krásny školský palác kvitol, aby z neho vychádzala mládež schopná žiť. Chceme v nej vychovávať ľudí statočných, pracovitých, ktorí budú ozajstnými synmi a dcérami našej drahej k socializmu spejúcej krásnej vlasti.“

Pri slávnostnom otvorení školy zástupca závodu SŽB predniesol patronátnu zmluvu uzavretú medzi správou závodu SŽB n.p., ZV ROH v Rudňanoch a OSŠ.

OSŠ v Rudňanoch od 1.9.1956 mala tento učiteľský kolektív: Jozef Slivko – riaditeľ, Ján Reichel – zástupca a triedni učitelia: Alžbeta Hantáková, Gizela Slivková, Blažena Csibová, Emília Bohmerová, Mária Uhrinová, Katarína Strauchová, Alexandra Sirková, Eugénia Hinďošová, Jozef Kumorivitz, Jozef Filas, Hedviga Argalašová, Eduard Hinďoš a Jozef Dinda.  Dňa 15. októbra 1956  na škole bola zriadená aj Družina mládeže  na čele s vychovávateľkou Adrienou Kumorovitzovou.

Odvtedy uplynulo už 56 rokov. Odvtedy neustále prichádzajú  do nej noví učitelia i noví žiaci. Aj keď sú to návraty opakované, sú vždy nové a iné.

V priebehu týchto rokov došlo k niektorým výrazným zmenám.  V školskom roku 1960/1961 sa Osemročná stredná škola premenovala na Základnú deväťročnú školu a v školskom roku  1980/1981 na Základnú školu.  Veľkým medzníkom v školstve bol aj 1. júl 2002, kedy školy prešli na právnu subjektivitu a  zriaďovateľom našej školy sa stal Obecný úrad v Rudňanoch v zástupení starostom obce pánom Miroslavom Blišťanom.

Pri príležitosti 50. výročia svojho založenia 16.6. 2006 boli ocenení pracovníci školy :

Medzi odmenenými boli:
        V. Tatarková
        M. Mihoková
        A. Sirková
        A. Košíková
        A. Mruk

Cenu IN MEMORIAM získali:
        A. Falatková
        Š. Gábriš
        J. Slivka
        J. Dinda

Škola získala Cenu starostu obce

pre Základnú školu Rudňany pri príležitosti 50 rokov vzniku školy.

Roky ubiehali a zub času sa odzrkadlil aj na budove školy – tá potrebovala generálnu rekonštrukciu.

Vypracovaním projektu inžinierom Cmorejom sme získali peniaze  z európskych fondov a mohlo sa začať s opravami, s celkovým rozpočtom cca 1 000 000 EUR.

Rekonštrukčné práce vykonával LESOSTAV, s.r.o., Liptoský Hrádok a trvali necelý rok – presne 10 mesiacov. Stavbyvedúcim bol inžinier Vincent Hozza. Bolo to radosti, keď sme sa 19. októbra 2010 sťahovali z náhradných priestorov do našej krásnej školy. Veľké poďakovanie patrí hlavne starostovi obce, Miroslavovi Blišťanovi, ktorý nás v tomto projekte podporoval a robil všetko preto, aby projekt bol úspešný a obecnému zastupiteľstvu i všetkým, ktorí sa na rekonštrukcii podieľali.