Dňa 20. 10. sme absolvovali Exkurziu Cosmos Discovery Bratislava. Výstavu absolvovalo 27 žiakov druhého stupňa a dvaja pedagógovia (Mgr. Antal, Mgr. Vytykač).
1.
Pri vstupe dostal každý žiak Space Card – Kartu kozmonauta s menom a životným príbehom reálneho kozmonauta. Na začiatku výstavy sme videli: ruský Sputnik, psa Lajku, americkú opicu Enosa, príbeh Jurija Gagarina -prvého človeka v kozme, či americkú raketu Mercury, ktorá bola vystavená v mierke 1:1.
V ďalších galériach nechýbali ani lunárne výpravy programu Apollo, vrátane mesačného vozidla, v ktorom americké posádky podnikali svoje prieskumné cesty na Mesiac, ale taktiež ruské mesačné vozidlo Lunochod. Rovnako pestrá bola aj prehliadka kozmických skafandrov a ďalšie výstroje od najstarších až po najnovšie modely prispôsobené dlhodobému pobytu na orbitálnych staniciach. Zaujal nás aj obrovský model rakety Saturn alebo tri originálne základné moduly ruského Soyuzu. Žiaci sa mohli taktiež dotknúť kameňa z Mesiaca alebo obdivovať asteroidy, ktoré sú staré desiatky miliónov rokov. Najväčšiu pozornosť však určite právom upútali časti kozmických lodí a vesmírne stanice, či originálne zariadenie z riadiaceho strediska v Houstone. Do mnohých z nich žiaci mohli nahliadnuť a preskúmať ich vybavenie vo vnútri.
Okrem mnohých videoprojekcií výstavu dopĺňali technológie dioráma, vďaka ktorým mohli všetci návštevníci vstúpiť na Mesiac, či na Mars. V závere čakala všetkých fanúšikov rozsiahla interaktívna playzóna Cosmocamp, kde si mohli vyskúšať náročný výcvik kozmonautov, či najnovšie 3D technológie.
2.
Druhou plánovanou zastávkou bola návšteva Múzea dopravy. Tú sme absolvovali už v závere návštevy mesta Bratislava, pretože toto múzeum sa nachádza v priestoroch koľajiska prvej bratislavskej stanice parostrojnej železnice z 19. storočia a priľahlých skladov, ktorá je v blízkosti súčasnej železničnej stanice. V tomto múzeu mohli žiaci vidieť - cestnú dopravu, ktorú prezentovala zbierka vozidiel od prvých dopravných prostriedkov s motorom i bez neho cez bicykle, osobné a nákladné automobily medzivojnového obdobia až po vozidlá zo 60. a 70. rokov 20. storočia. Zaujali nás aj prototypy vyvinuté slovenskými automobilkami po druhej svetovej vojne a vojenské vozidlá. Na koľajisku žiaci videli výber parných, motorových a elektrických rušňov, nákladných vozňov a špeciálnych koľajových vozidiel slovenských železníc. Jedna z výstavných hál múzea je vyhradená expozícii železničnej signálnej, zabezpečovacej a oznamovacej techniky, zariadení pre údržbu trate, rovnošatám a ďalším predmetom z histórie železničnej dopravy na území Slovenska. Po absolvovaní prehliadky sme sa presunuli na železničnú stanicu, kde sme už čakali na náš vlak smer Spišská Nová Ves.
3.
V priebehu cesty do výstaviska Incheba sme prechádzali cez viacero zaujímavých miest mesta Bratislavy. Cestou žiaci mohli vidieť:
Námestie slobody – jedno z najväčších a najznámejších námestí Bratislavy
Grasalkovičov palác – od roku 1996 sídlo prezidenta Slovenskej republiky
Bratislava – mestská časť Staré Mesto - je mestská časť Bratislavy, v ktorej sa nachádza historické centrum mesta, nábrežie Dunaja a hradný vrch. Centrum mesta je mestskou pamiatkovou rezerváciou.
Michalská brána - jediná zachovaná brána z pôvodných štyroch v bratislavskom mestskom opevnení, dnes pamiatka v Starom meste.
fotodokumentácia TU